csenit
 • Calendar


  « March 2020 »
  Mo Tu We Th Fr Sa Su
             
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  31
           
 • cheap nfl jerseys cheap replica oakleys wholesale oakleys cheap christian louboutin outlet Cheap Elite Jerseys cheap michael kors cheap ray bans cheap jerseys paypal cheap fake oakleys cheap oakleys sale michael kors store fake ray bans discount fake oakleys cheap christian louboutin online cheap replica oakleys fake cheap oakleys cheap fake oakleys red bottoms shoes fake oakleys wholesale jerseys from china cheap oakleys cheap michael kors wholesale jerseys free china wholesale nhl jerseys replica michael kors bags cheap jerseys cheap jerseys cheap fake oakleys cheap oakleys sunglasses michael kors bags sale discount ray bans ray bans sunglasses discount christian louboutin cheap mlb jerseys oakleys store wholesale nba jerseys christian louboutin outlet cheap replica oakleys wholesale authentic jerseys wholesale mlb jerseys cheap michael kors outlet cheap jerseys online shopping cheap nhl jerseys michael kors bags cheap fake oakleys cheap jerseys wholesale cheap fake oakleys 2016 cheap fake oakleys cheap michael kors cheap discount ray bans ray bans sunglasses cheap christian louboutin online fake oakleys replica oakleys cheap nfl jerseys wholesale cheap christian louboutin wholesale mlb jerseys jerseys outlet replica ray bans cheap fake oakleys cheap mlb jerseys free shopping cheap wholesale nfl jerseys michael kors handbags discount oakleys wholesale elite jersyes cheap fake ray bans cheap oakley sunglasses replica michael kors outlet fake discount oakleys fake oakleys cheap wholesale cheap jerseys replica oakleys fake oakley sunglasses replica christian louboutin replica ray bans fake cheap oakleys cheap jerseys replica ray bans fake oakleys replica christian louboutin wholesale nba jerseys cheap michael kors outlet cheap fake ray bans cheap jerseys cheap fake ray bans oakleys sunglasses michael kors bags fake cheap oakleys fake oakleys cheap nhl jerseys cheap michael kors outlet cheap oakleys online discount christian louboutin outlet fake ray bans online store michael kors handbags outlet wholesale jerseys china fake ray bans cheap oakleys cheap christian louboutin cheap nba jerseys cheap michael kors cheap ray bans cheap jerseys from china michael kors outlet discount oakleys cheap micheal kors outlet fake ray bans sunglasses fake oakleys glasses wholesale nhl jerseys cheap nfl jerseys discount oakleys online christian louboutin shoes wholesale oakley sunglasses cheap replica oakleys cheap authentic jerseys discount oakleys cheap fake oakleys cheap ray bans authentic jerseys from china replica michael kors bags

  Soutěže aneb proč a jak na ně, aby byly přínosem

  Často slýchám a někdy i říkám, že soutěžit v tanci je blbost, protože tanec je umění a je to neměřitelné a velmi subjektivní. Ono to ale není tak černo-bílé, protože soutěže mohou přinést řadu výhod, když to tanečnice vezme za ten správný konec.

  A jaké ty výhody mohou být?

  –         Dokopete se na sobě máknout. Někdo to prostě k životu potřebuje. Prokrastinace je zákeřná věc a když nemáte konkrétní termín, pořízení kostýmu, nalezení hudby a příprava choreo se stále odsouvají na neurčito. A ještě jsem neslyšela, že by se nějaká soutěž posunula jen proto, že si paní XY nestihla dozdobit kostým, takže nespíte a makáte.

  –         Naučíte se stříhat hudbu nebo zjistíte, kdo už to umí. Během toho rozhodování, co musí pryč, protože limity jsou proklatě krátké, zjistíte, že orientální hudba má svá pravidla. Že se třeba raks sharki stříhá poměrně dobře, ale zkrátit beledy je skoro nemožné a pokud jdete do hloubky, přijdete na to, proč to tak je. Nebo se o to alespoň začnete zajímat.

  –         Naučíte se aktivně tančit. Na soutěži před vámi nebude stát nikdo, koho budete moct kopírovat, musíte si to pamatovat sama, nebo alespoň umět improvizovat (v tom nejhorším případě naprosté ztráty paměti alespoň se hezky tvářit a krásně držet tělo).

  –         Pokud tančíte ve skupině a nemáte každý týden společné vystoupení, je soutěž dobrou motivací a zároveň způsobem, jak ve skupině budovat dobré vztahy. V dětských skupinách to platí ještě víc, navíc můžete zapojit i rodiče (doprava, fandění, svačinky…)

  –         Zpětná vazba nejen od poroty. To nejcennější obvykle není diplom a medaile, ale kontakty a zpětná vazba od poroty. Jsou sice soutěže, kde se vyhrávají velké prachy, profi kostým a tak, ale moc jich není. Na každé soutěži ale sedí porota, která vám ráda (opravdu ráda) dá zpětnou vazbu. Někteří porotci (např. já) si vše pečlivě zapisují, takže umí dát odpovědi na vaše otázky i týden po soutěži. Připravte se na to, že někdy z časových důvodů není čas a prostor na motivační sandwich (pochvala, výtka, pochvala), ale řeší se jen to, co by šlo zlepšit a nemějte to porotě za zlé. I oni jsou lidi a mají potřeby (třeba si odskočit a tak). Super zpětnou vazbu můžete získat i od dalších tanečnic. I ony vás nějak vnímají, a pokud to umí vyjádřit tak, abyste tomu rozuměly, můžete z toho hodně získat. Další důležitou částí jsou kontakty a to, že o sobě dáte vědět. Někdo vás pozve tančit na svou show, někdo vám poví o zajímavém semináři, jiný prodává super kostým… Obvykle je to tak, že nejlepší příležitosti přicházejí z těch nejmíň pravděpodobných míst.

   

  Jak si vybrat soutěž?

  Umět si dobře vybrat je velmi důležité. Je dobré nejdříve si odpovědět na několik otázek:

  Proč vlastně soutěžím? Chci se zlepšit v tanci? Chci o sobě dát vědět? Chci vyhrát např. kostým? Chci motivovat skupinu? Potřebuji vyhrát dobrou soutěž do svého CV? Chci se otrkat, ale nechci ztratit pracně nabyté sebevědomí? Chci dokázat rodičům, že naše dětská skupina má výsledky? Chci ukázat svým kursistkám, že by bylo fajn máknout a tančit i jiné styly než Shakiru v penízkáči? …. a podle toho, co vlastně chci si vyberu soutěž. Např. pokud potřebuji vyhrát dobře znějící soutěž, aby to dobře znělo v mém CV, nehlásím se na 10 malých soutěží v Horní Lhotě, ale přihlásím se na nějakou mezinárodní soutěž, kde mám šanci uspět a ještě mně to otevře dveře dál. Pokud tančím orient prvním rokem se skupinou dětí, nepřihlásím se na soutěž, kde má skupina bude soutěžit se skupinou Hip Hopu, která je 3x větší a jsou mistři republiky atd.

   

  Další důležitou složkou je porota.

  Každý organizátor soutěže si vybírá porotu podle toho, co sám v tanci považuje za důležité. Já třeba miluji egyptský styl, folklory a vše autentické, tak si podle toho vyberu i porotu, protože právě ty lidi považuji za odborníky. Někdo miluje moderní ruský gymnastický styl, někdo fusion. Když se na soutěž přihlásíte, mrkněte na složení poroty a podle toho si vyberte soutěžní skladbu. I když se každý porotce snaží být nezávislý, stejně můžete daleko víc zabodovat, když se dobře trefíte. Pokud sedí v porotě dva, tři Egypťané, určitě bude mít větší šanci eg. písnička než Tarkan. Zároveň by mělo být zřejmé, že když už tančím na zpívanou píseň, alespoň zhruba vím, o čem to je a nedělám gesta „jen tak“.

   

  A ještě několik malých rad:

  –         Některé písně (hlavně v kategorii fusion) jsou už hodně profláknuté a většina porotců je slyšela už opravdu mockrát. Budete mít na soutěži mnohem větší šance, když použijete něco méně známého.

  –         Fusion znamená mix dvou stylů – pokud jste na soutěži orientálního tance, jeden z těch stylů by měl být orient!!! Tančit s hedvábnými vějíři (rekvizita z Číny) na hudbu z Pirátů z Karibiku v sobě žádný orient neobsahuje a zbytečně tak ztrácíte body.

  –         Shakira, Tarkan ani Arash není zrovna orientální hudba a zlato to ještě nikomu nepřineslo.

  –         Když je v kategorii klasika víc, než 15 tanečních vstupů a z toho je 14 zakončené drum solem, hraničí to s týráním poroty i diváků. Pokud víte, že bude v kategorii plno a můžete si dovolit drum solo vynechat, udělejte to. Určitě se to vyplatí a krásná romantická skladba nebo tarab budou určitě oceněny mnohem víc.

  –         Youtube – je to skvělá věc, ale nesmí se to přehánět. V porotě sedí často odborníci, kteří znají originál, tak na okoukané extra-buřty ani skupinové folklorní choreografie prostě neskočí. Je lepší být svá a originální.

   

  Závěr:

  Nepřeceňujte soutěže. Když jdete vystupovat, také se každému vaše vystoupení nemusí líbit, přestože je to pecka. To, co funguje na jednom místě, může na druhé soutěži naprosto propadnout a naopak. Hraje zde roli mnoho faktorů, které se prostě ten den nějak poskládají dohromady. To nejcennější, co z toho získáte, je pocit, že jste měli odvahu jít s kůží na trh a máte zkušenost, kterou sezením doma nezískáte. Každá zkušená tanečnice má ve své minulosti několik nepovedených soutěží i vystoupení a právě to je součástí toho, jaká je dnes a co umí. Když jsme se učili chodit, taky to žádný balet nebyl a o rozbitých nosech ani nemluvím. Je to prostě jedna z cest, která nás někam dovede a o tom to je. Takže soutěžte, zkoušejte to, ale vydejte se zároveň i jinými cestami.

  14618787_10210239133082015_233739345_o

  Přeji všem odvážným, aby vám veškeré vaše úsilí bylo k užitku. Ať už tanečním či lidském.

   

  Sahar

   

   

   

   


  Wholesal Jerseys China Cheap Jerseys From China Wholesale Jerseys From China wholesale nfl jerseys wholesale jerseys cheap oakleys wholesale cheap nfl jerseys cheap jerseys Cheap jerseys disount jerseys wholesale jerseys supply Wholesale jerseys shop cheap nfl jerseys fake oakleys cheap gucci replica fake oakleys cheap gucci replica replica gucci fake ray bans Christian Louboutin outlet Christian Louboutin Replica christian louboutin sale christian louboutin replica Replica Christian Louboutin cheap nfl jerseys red bottom shoes